40 nástrojů pro správu brandu (nejen) v jeho začátku

Připravil jsem pro vás soupis nástrojů, které jsou pro každou značku – nejen v jejím začátku – potřeba. Je čtyřicet málo nebo moc? To nechám na vás. Všechny z nich využiji alespoň jednou do měsíce. 

Navíc jsou zdarma. Občas s omezením, ale to v začátcích moc nevadí. Používáte nějaké alternativy nebo jsem na něco v seznamu zapomněl? Napište mi!

Brandové nástroje | Pavel Cahlík

WordPress

Pokud začínáte, málo kdy se mu vyhnete. Jeden z nejpoužívanějších CMS na světě má své klady a zápory. Mimochodem v jiném článku jsem dával přehled svých oblíbených marketingových pluginů. 

https://www.wordpress.com

Yoast SEO

A Yoast SEO je jeden z nejoblíbenějších pluginů pro WordPress, který se stará především o onpage SEO. 

https://yoast.com/wordpress/plugins/seo/

BuzzSummo

Je mocný soubor nástrojů pro stránky poháněné WordPressem. Každé značce dá skvělé nástroje pro práci se zákazníky. Zadarmo to bude s jistými omezeními. 

https://buzzsumo.com

Google Site Kit

A do třetice WordPress. Plugin přímo od Google integruje mnoho jeho služeb. Odpadá tak nutnost instalovat množství dalších pluginů.

https://sitekit.withgoogle.com

Icegram

Je mocný plugin na tvorbu reklamních formátů přímo na všem webu. Může tak spustit popupy, banery a další drobnosti, které návštěvníkům trochu zamotají hlavu. 

https://www.icegram.com

Google Analytics

Na měření toho, co se vám děje na stránce vás nenapadne asi moc jiných nástrojů. Existují, ale… Než začnete brát data z Google Analytics za bernou minci, něco si o tom přečtěte nebo se s někým poraďte. 

https://analytics.google.com

Google Ads

V dnešní době nestačí stránky jen spustit. Bez nějaké té „reklamy“ to nepůjde. Platí ale to co o Google Analytics – vezměte si na to odborníka. 

https://ads.google.com

Facebook Business Manager

A když se budeme bavit o reklamě na sociálních sítích, tak na té jedné z největších k tomu budete potřebovat 100% Facebook Business Manager. Pokud používáte jen Správce reklam, určitě to na nějakou dobu bude stačit. 

https://business.facebook.com 

Facebook Creator Studio

Je součást FB Business Manageru a nově vám dovolí plánovat příspěvky jak na Facebooku, tak i na Instagramu. A nejen to. 

https://business.facebook.com/creatorstudio

Facebook Text Overlay Tool

Je nenápadná stránka, která vám může ušetřit spoustu starostí. Jednoduše nahrajete svou reklamu (obrázek) a spustíte analýzu. Ihned uvidíte, jak si váš obrázek asi povede. Pokud na něm totiž máte více jak 20 % textu, tak ho bude FB upozaďovat. 

https://www.facebook.com/ads/tools/text_overlay 

Facebook Sharing Debugger

Další z nenápadných stránek s velkou silou. Jakmile FB načte nějakou adresu, tak si tyto informace drží. Takže když například změníte doprovodný obrázek, ten se při sdílení odkazu nemusí zobrazovat správně. Na této adrese FB „donutíte“ odkaz znovu načíst a aktualizovat tak všechny informace. 

https://developers.facebook.com/tools/debug/ 

DSPLPURP

Krkolomný název, ale za tento generátor hashtagů mě budete milovat. Jednoduše zadejte #, který chcete užít jako hlavní. Služba doplní až 30 dalších a rovnou vám před ně dá 5 ● a vyvolá nabídku na kopírování.

https://displaypurposes.com

Buffer

Pro plánování příspěvků na vámi zvolený čas můžete využít i Buffer. Napojit můžete ve verzi zdarma až 3 účty z různých sociálních sítí. Čas si můžete zvolit nebo to nechat přímo na Bufferu. 

https://buffer.com

Planoly

Na podobném principu funguje i Planoly. Je ale určena jen pro Instagram a přidává vizuální rozměr. Můžete tak pomocí drag&drop editoru plánovat celý IG feed a ladit dlaždice třeba i do větších obrazců.

https://www.planoly.com 

Hootsuite

Je robustní nástroj na správu více profilů na více sociálních sítích. V základu je zdarma pro 3 sociální sítě. Umí toho spoustu a vyplatí se jít i do placené verze. 

https://hootsuite.com

Canva

Bez vizuálně zajímavého obsahu to nepůjde. Canva je online, v základu zdarma a zvládnete s ní vytvářet i složitější grafiku pro sociální sítě. 

https://canva.com

Canva Stories

Je odnož, která se zaměřuje, jak název napovídá, jen na tvorbu grafiky pro Facebook, Instagram a WhatsUp stories. 

https://www.canva.com/create/instagram-stories/

Photopea

Je vlastně Adobe Illustrator, který běží v prohlížeči. Mocný nástroj, pokud víte co s ním. 

https://www.photopea.com

VSCO

VSCO je jedna z mnoho aplikací na úpravu fotografií přímo v telefonu. Má mnoho funkcí, některé filtry jsou zdarma. Já si ji oblíbil, protože má z mého pohledu nejlepší poměr cena/výkon a její filtry jsou prostě boží. 

https://vsco.co

Snapseed

Editor, který koupil Google a ještě donedávna měl pokročilé funkce na úpravu fotografií, které VSCO neumělo. Ve verzi pro iPad je to opravdu profi nástroj. 

https://apps.apple.com/cz/app/snapseed/id439438619?l=cs 

Unsplash

Je můj tajný tip mezi fotobankami. Fotografie nepůsobí tak prvoplánově a komunita, která za touto stránkou stojí, má vytříbený vkus. 

https://unsplash.com

Piktochart

Je nástroj na tvorbu infografik a prezentací, který je celý online a zdarma. 

https://piktochart.com

Pilcro

Je vlastně taková nástěnka (artboard), kam si můžete dát všechny dokumenty důležité pro vaši značku a sdílet je s grafiky. Ti se tak mohou rychle zorientovat a vy si držíte dohled nad značkou.

https://www.pilcro.com

Zamzar

Online konverze prakticky čehokoliv na cokoliv. Pokud tedy zamhouříte oči, že své dokumenty nahráváte někam na internet. 

https://www.zamzar.com

bitl.ly

Je nejznámější zkracovač adres. Rozhodně se hodí pokud sdílíte nějaké cizí linky nebo pro sdílení na sociálních sítích. 

https://bit.ly

Google Data Studio

Pokud máte někoho na „pépécéčka“ nebo spolupracujete s jiným freelancerem, nechte si reporty prezentovat přehledně a vizuálně. Na tabulky nemá nikdo čas…

https://datastudio.google.com

Google Forms

Cokoliv jste chtěli vědět a … báli se zeptat? Google Forms už nejsou ukázkou toho, že neumíte udělat formulář na vlastních stránkách a používá je spousta velkých značek. Protože jsou intuitivní, fungují a vyhodnocení odpovědí je hračka. 

https://forms.google.com

Mailchimp

Je jeden z nejznámějších nástrojů na rozesílání newsletterů. Do 2000 adres ho budete mít zdarma, pokud oželíte nějaké funkce. V ČR najdete dost podobných.

https://mailchimp.com

Leady

Je snad jediný placený nástroj, který zde uvádím. Na vyzkoušení je zdarma. Leady identifikuje návštěvníky vašich stránek a dohledává k nim informace z dalších databází. Vy tak víte, že u vás na stránce byl třeba ředitel marketingu velké reklamní stránky. No a pak už je to na vás. 

https://leady.cz

Google My Business

Pokud to myslíte s podnikáním vážně, tak byste se o svou vizitku měli starat. A začít byste měli na této stránce (nebo v této aplikaci). Mimochodem na svém profilu můžete mít i krátké články… Nezapomínejte ani na profil na Firmy.cz

https://business.google.com 

Google Alerts

Nastavte si upozornění na cokolovi, co se týká vás nebo vaši značky. Jakmile se něco „šustne“ přijde vám e-mail. 

https://www.google.com/alerts

Recenze Google

Můžete vyzkoušet i upozornění na novou recenzi na vaši značku. Recenze ať už na jakémkoliv stránce jsou neskutečně důležité. Nejen při začátku budování značky. Mrkněte i na Trustpilot.

IFTTT

Je nástroj na automatizaci mezi různými službami. Kombinací je neskutečně mnoho a můžete vytvářet vlastní. Třeba pokud si změníte fotku na Facebooku, může se automatiky změnit i vaše profilová fotka na Instagramu. Funguje i s hlasovými asistenty…

https://ifttt.com

Poznámky

Já používám nativní aplikaci od Applu. Vím, že nemá spoustu funkcí. Ale třeba Evernote má taky pár omezení. Tak je jedno, kterým se podřídím. 

Podcasts

Ještě jedna nativní aplikace od Apple. Inspirace zajímavými tématy do ucha, je obzvláště při dlouhých cestách prostě nutonost. 

Vtiger

Pokud už byste si přáli mít větší kontrolu na vašemi kampaněmi, tak vyzkoušejte toto CRM. V základu ve verzi Marketing pro 3000 kontaktů je zdarma. 

https://www.vtiger.com

Whereby

Jednoduché videochaty přímo v prohlížeči, které prostě fungují. To je komunikace s klienty hned zase o něco veselejší. 

https://whereby.com 

Trello

Přehled na projekty a dalšími věcmi si můžete zařídit jakkoliv. Trello je o zvyku, ale pokud si zapnete rozšíření „Kalendář“, tak můžete i plánovat své příspěvky na sociální sítě. Třeba…

https://trello.com 

Toggl

Na čem „pálíte“ čas a vykazování času klientům. To je základ. Toggl je jeden z nejpoužívanějších nástrojů. 

https://toggl.com 

Fakturoid

Online platforem na fakturaci je spousta. Fakturoid si mě získal přívětivostí a funkcemi. Můžete si v něm hlídat i náklady a řešit daně včetně komunikace s úřady. 

https://www.fakturoid.cz