„Hledáme marketing manažera“ je teď v mnoha firmách doslova zaklínadlo. Mnohdy se ale spíš hledá marketingový administrátor. CEO, HR a spousta další zkratek si totiž mnohdy ani neuvědomí rozdíl mezi marketingem a marketingovou komunikací. A nebo v horším případě rozdíl znají a cíleně pojmenují pozici lákavě. 

Tak kde je rozdíl? 

Dovolím si odcitovat Magdalenu Čevelovou alias Marketingovou čarodějnici: „Marketingová komunikace – obecné označení všech forem komerční i nekomerční komunikace, jejichž cílem je podpora marketingové strategie firmy.“ To znamená, že firma musí mít nějakou marketingovou strategii, kterou komunikace naplňuje. To ale znamená, že někdo tuto strategii musí nastavit. A to dělá marketingový manažer. Takže pokud spolupracujete s firmou, která hledá „Marketing manažera – vhodné pro absolventy,“ tak bych na vašem místě zbystřil. 

Podobně je to s brand buildingem 

Vládne přesvědčení, že brand building je součást marketingu. Když se ale nad tím zamyslíte, tak marketingem značku utváříte. Marketingová komunikace se může v čase měnit. Značka jen velice obtížně. Takže to, jak si nastavíte značku ve velké míře ovlivní to, jak bude váš marketing vypadat. A to jak váš marketing vypadá se zcela jistě podepíše na tom, jak se bude vaší značce dařit.

Marketing může prý dělat každý. Může. Ale bude to tak vypadat. Je pravda, že se do jisté míry můžete řídit selským rozumem – a mnohdy je to lepší, než nejvystajlovanější výtvor pražské komunikační agentury. Ale vždy narazíte na limity. Nebo se dostanete do bodu, že jste vyčerpali všechny své nápady a ony tak nějak nepomohly vašemu podnikání tak, jak jste si vysnili. 

Řekněte, jak se bude vašemu businessu dařit s touto reklamou?

Zdroj: Soutěž Reklamní prasátko

Budujte si značku, ne jméno!

Pokud je vaše motivace jen krátkodobý zisk, prosím. Pokud chcete něco vybudovat, tak do toho musíte jít trochu jinak. Vždy když něco budujete – pověst, hvězdu smrti, důvěru,  zdravý vztah nebo značku, tak to chce čas, úsilí a peníze. A to nám v teď nehraje do karet. 

Vydupete start-up z ničeho, ale už při prvních myšlenkách máte naplánovanou exitovou strategii na max. 5 let. Tady na dlouhodobé budování není čas. To jde vše stranou a koncentrujete se na krátkodobé kampaně, které mají za cíl zvýšení zisku a maximálně tak na nějaké to PR, které je má podpořit.  

Vyexitujete a co pak má ta velká korporace, která vás koupila, dělat se slupkou, která má zaměstnance? V ten moment ji dojde, že koupila jméno a ne značku. A začne úmorné, postupné budování, které mohlo být už o míle dál.

Co si z toho vzít: